Nástrahy pôžičiek, na čo sa zamerať

Foto Mega pôžičky
Mega pôžičky
Dostupná Pôžičky
Mega-Pôžičky.sk > Články > Nástrahy pôžičiek

Nástrahy pôžičiek, alebo na čo si dať pozor


Pri uzatváraní pôžičiek narazí človek na celý rad potenciálnych problémov, ktorým sa však môže vhodnou informovanosťou relatívne ľahko vyhnúť.

Keďže uzavretie zmluvy je slobodnou a dobrovoľnou vôľou oboch strán, je teda nutné, aby obe strany vyjadrili svoj súhlas a to bezpodmienečný. Základom dobrého a kvalitného vzťahu je potom dostatočná informovanosť oboch strán.

Nie je možné, aby poskytovateľ pôžičky ťažil zo svojho postavenia a ponúkal očividne nevýhodné podmienky svojmu potenciálnemu dlžníkovi. Avšak v praxi sa tak zvyčajne stáva, keďže banka či bankové inštitúcie už na stretnutie prinášajú "svoju" predtlačenu zmluvu. Minimalizovať riziko tak je možné len tým spôsobom, že danú zmluvu žiadateľ o pôžičku poctivo prečíta.

Starostlivé čítanie

Práve poctivé a veľmi starostlivé čítanie pomáha veľmi znižovať neočakávané dopady pôžičiek. V zmluvách a obchodných podmienkach sú totiž vymenované prakticky všetky situácie, ktoré môžu pri právnom vzťahu veriteľ-dlžník nastať. Navyše nie je dôležité len čítať, ale aj porozumieť textu. V pokoji sa nad ním zamyslieť a rozhodne nepodpisovať zmluvu, ktorá obsahuje sporné alebo neúplné informácie, ktoré sa v prípade sporu môžu vykladať rôznymi spôsobmi. Dôležité pojmy k detailnejšiemu preštudovaniu sú rozhodcovská doložka, sankcie za nesplácanie, poplatky za platenie a samozrejme RPMN. Navyše zmluva musí obsahovať obligatórné položky, inak nie je možné ju pokladať za platnú. Medzi také náležitosti patrí uvedenie RPMN, stanovenie podmienok, za ktorých môže byť RPMN zmenené, stanovenie výšky pôžičky a od toho závislých splátok, ich veľkosti, počtu a splatnosti a ďalšie podmienky súvisiace s následným riešením sporu. Či sa bude jednať o súdný alebo mimosúdný prípad.

Podomový predajcovia a inzeráty

Vždy je nutné starostlivo zvážiť výber toho, od koho si budeme požičiavať. Nie je príliš vhodné odpovedať na najrôznejšie inzeráty vylepené na zastávkach či inzerované v novinách. Tie majú za cieľ iba upútať vašu pozornosť a zvyčajne majú vyššie sadzby ako veľké stabilné inštitúcie, ktoré ponúkajú komplexné služby a nie iba požičanie peňazí na ruku oproti zmenke či nejakému inému dokumentu. Vždy je vhodnejšie využiť služby zavedenej inštitúcie. Je jedno či sa jedná o banku alebo nebankový sektor, pretože mnohé rozdiely sú už medzi veľkými inštitúciami zmazané a záleží už čisto na voľbe človeka, kde bude o pôžičku žiadať. Vždy by ale mal využiť služby vierohodného poskytovateľa, pretože prísť o peniaze u nesolídného obchodníka je veľmi jednoduché.

Opatrnosť predovšetkým

Všetko preštudujte s chladnou hlavou a neverte ničomu, čo nebudete mať v zmluve. V oblasti pôžičiek platí viac než kde inde príslovie: keď vtáčka chytajú, pekne mu spievajú. Platí to obzvlášť u nebankových pôžičiek pochybnej kvality a histórie.TIP 1: Rýchla pôžička do 25 000 € pred výplatou
TIP 2: Rýchla pôžička do 1000 € onlinewww.Mega-pôžičky.sk © 2022 SIALINI, spol. s r.o., všetky práva vyhradené.
O nás | Typy pôžičiek | Poskytovatelia pôžičiek | Články
Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Kopírovanie textov a článkov bez písomného súhlasu je zakázané.